TİP Çankaya Belediye Başkan Adayı İrfan Değirmenci gençlik hakları için söz verdi.

TİP Çankaya Belediye Başkan Adayı İrfan Değirmenci ve Çankaya Belediye Meclis Üyeliği genç adayları GoFor ofisini ziyaret ederek Gençlik Hakları Sözleşmesi’ni imzaladı.

Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) olarak yerel seçimlere yönelik yürüttüğümüz #KaçGençVar? kampanyamız kapsamında hazırladığımız, gençlik haklarına ilişkin taahhütlerini içeren Gençlik Hakları Sözleşmesi’ni siyasi partilerin genel başkanları, belediye başkan adayları ve belediye meclis üyesi adaylarının imzasına açtık. 31 Mart yaklaşırken siyasi parti ve adaylar ile görüşmeye devam ediyoruz.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara Çankaya Belediye Başkan Adayı İrfan Değirmenci ve beraberinde TİP Ankara Çankaya Belediye Meclis Üyesi Adayları Ege Kıratlı, Feyza Şener ve Refika Simal Yemen, TİP Parti Meclisi Üyesi İlke Kumartaşlıoğlu ve TİP Ankara İl Yönertimi’nden Öykü İrem Varol GoFor’u ofisinde ziyaret etti. GoFor’un yerel seçim kampanyası, çalışmaları ve vizyonunu aktardığımız görüşmede gençlerin siyasete katılımı, gençlik hakları ve yerel yönetimler ve sivil toplum ilişkileri üzerine konuştuk. Aynı zamanda 57 üye örgüt ile hazırladığımız Yerel Seçimlere Yönelik Deklarasyonu ve kampanyamızın detaylarını paylaşma fırsatı bulduk.

Görüşmede, TİP Çankaya Belediye Başkan Adayı İrfan Değirmenci, Çankaya Belediye Meclis Üyesi Adayları Ege Kıratlı, Feyza Şener ve Refika Simal Yemen gençlik hakları, yerel yönetimlerde gençlik katılımı ve gençlik örgütlerinin dahiliyetine dair beyanlar içeren Gençlik Hakları Sözleşmesi’ni imzaladı. 

“Belediye başkanlığı yetkilerimi gençlik alanındaki aktörlere ve gençlere devredeceğim.”

Değirmenci, Türkiye’nin gençlerin yasaklar ve cezalarla değil, karar mekanizmalarında etkin olduğu bir ülke olması gerektiğini belirtti. Bu doğrultuda Değirmenci, gençlere dair politikaların üretilmesi ve uygulanması süreçlerinde belediye başkanlığı yetkilerini gençlik alanındaki aktörlere ve gençlere devredeceğinin taahhütünü verdi. Gençlerin karşılaştığı eğitim, barınma, sağlıklı beslenme ve ulaşım gibi sorunlara belediye olarak gençlik örgütlerini de sürecin bir parçası görerek çözüm sunacaklarını vurguladı.

Gençleri dahil etmeyen yönetim anlayışına karşı çıkan Değirmenci, ülkenin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu vurgulayarak, cemaat ve tarikat gibi yapıların çeşitli vakıf ve dernek yoluyla gençleri istismar ettiğine dikkat çekti ve bu duruma karşı mücadele edeceklerini belirtti. Değirmenci, Çankaya Belediye Başkanı olarak görev alması halinde, Onur Yürüyüşleri ve 8 Mart etkinliklerinde olası engellemelerde polisin karşısında en önde duran bir belediye başkanı göreceksiniz diyerek nefret diline ve suçlarına karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Çankaya Belediye Meclis Üyesi genç adayları Feyza Şener ve Refika Simal Yemen, gençlerin eğitim ve barınma sorunlarına dikkat çekti.Feyza Şener, eğitimde fırsat eşitsizliği yaşayan gençlerin varlığına vurgu yaparak, üniversite mezunu gençlerin iş bulma süreçlerinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin insanca yaşam koşullarına erişme haklarını vurgulayarak, özellikle genç kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Şener, KYK yurtlarının kötü şartlarını ve bu yurtlarda yaşanan sorunları dile getirdi. Diğer yandan, Çankaya Belediye Meclis Üyesi adayı Refika Simal Yemen, ODTÜ’de yaşanan olaylara değinerek, iktidar ve üniversite yönetiminin öğrencilere baskı uyguladığını söyledi. Yemen, gençlerin bu baskılara karşı seslerini duyurmak için aday olduğunu ifade etti.

#KaçGençVar? Seçim 2024

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi genç temsilini, gençlik haklarını ve gençlerin taleplerini gündeme taşımak amacıyla #KaçGençVar kampanyasını başlattık. Kampanya ile karar alıcılardan, siyasi partilerden, sivil toplum örgütlerinden ve adaylardan gençlik örgütlerinin ve gençlerin karar alıcı mekanizmalara anlamlı katılımını sağlamalarını, genç aday sayısını arttırmalarını, alan açmalarını, alanı genişletmelerini ve kendi sözlerine gençleri eklemelerini talep ediyoruz.

Kampanya metnini okumak için tıklayın.

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar