Yerel Seçimlere Hazırlık Toplantısı’nda genç seçilmişler ile bir aradaydık.

Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) Yerel Seçimlere Hazırlık Toplantısı’nı 39 üye örgütün katılımıyla 13-15 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirdik. 2024 Türkiye yerel seçimleri yaklaşırken adaylıktan seçmenliğe gençlerin katılımını düşündüğümüz, üye örgütlerin yereldeki çalışmalarını konuştuğumuz ve seçilmiş gençlerin yolculuğunu dinlediğimiz Yerel Seçimlere Hazırlık Toplantısı’nda GoFor ve 39 üye örgütü olarak genç seçilmişler ile bir aradaydık.

Toplantı Örgütlenme ve Operasyon Koordinatörü Mustafa Onur Kaygısız’ın program detaylarını sunmasını ve genişleyen GoFor Sekreteryası’nı tanıtması ile başladı. Ardından, Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem Pekbalıkcı ve Genel Koordinatör Hasan Oğuzhan Aytaç’ın açılış konuşmalarıyla devam etti.

 

Konuşmaların ardından üye örgüt temsilcilerinin birbirini tanıması ve üye örgütlere dair öne çıkan başlıkları hatırlatmak amacıyla tanışma oyunu oynandı. Program Yöneticisi Ezgi Gedik’in son bir yılda GoFor’un kilometre taşlarını aktarmasıyla devam eden oturum, üye örgütlerin kendi yapı taşlarını belirlemesiyle sona erdi. İlk günün son oturumunda Programlar Direktörü Ela Serpil Evliyaoğlu, GoFor 2024 başlıklı sunumunda GoFor’un önümüzdeki 3 yıl boyunca planladığı çalışmaları ve hedefleri aktardı.

Programın ikinci günü Genel Kurul Gündemi ile başladı.
8. Olağan Genel Kurulu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Günün devamında, İzmir Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı, Meclis Üyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Av. İzel Zenginobuz, çevrimiçi bağlandığı “Nasıl Aday Olunur ve Seçilenlerin Görevleri Nelerdir?” başlıklı oturumda, aday olma süreçleri, seçim mevzuatı ve belediye meclisinin yapısı ve işleyişi gibi önemli konularda ayrıntılı bilgi verdi.

Genç Seçilmişlerin Gözünden: “Bulunduğunuz kente dair karar almanın verdiği keyif”

Genç Seçilmişler oturumu, Finans Koordinatörü Barış Azar’ın moderatörlüğünde, Ankara Çankaya Hilal Mahallesi Muhtarı Cansın Kaman Özkan ve Ağrı Doğubayazıt Dalbahçe Köyü’nün ilk kadın ve genç muhtarı Meryem Önkür’ün konuşmalarıyla başladı. Adaylık sürecinde ve sonrasında hem genç hem kadın olmanın yarattığı engeller ve bunlarla mücadele yöntemlerine değinen Genç Muhtarlar, toplumdaki muhtar ezberine değindi. Özkan, diğer muhtarlarla iletişim kurmanın bazen zor olduğunu ve bir kadın ve genç olarak kendini kanıtlamanın zaman aldığını belirtirken, Önkür ise ilk seçildiğinde yaşadığı fiziksel ve psikolojik şiddet gibi zorluklardan bahsetti. Ayrıca Önkür, verdiği hizmet sözlerini yerine getirdikçe halkın kendisine olan güveninin arttığını ifade etti.

Oturumun ikinci bölümünde, Program Yöneticisi Ezgi Gedik’in moderatörlüğünde, İzmir Bayraklı Belediye Meclis Üyesi Av. İpek Kul, adaylık ve sonrası deneyimlerinden bahsetti. Sivil toplum geçmişi ile siyaset arasındaki farklara değinen Kul, siyasi karar mekanizmalarına gençlerin ve sivil toplumun katılımının önemine dikkat çekti. Genç yaşta bulunduğunuz kente dair karar almanın verdiği keyfi vurgulayarak gençlerin toplumsal değişimde nasıl etkili olabileceği konusunda önerilerde bulundu.

Oturumun son bölümünde, Örgütlenme ve Operasyon Koordinatörü Mustafa Onur Kaygısız moderatörlüğünde, Ordu Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, genç seçmen yolculuğunu anlattı. Adaylık sürecinde “31 Mart’ta Türkiye’nin en genç belediye başkanını seçerek Türkiye’nin gündemini değiştireceksiniz” söylemiyle kampanyasını oluşturan Tepe, aday olmaya karar verme anından oyların yeniden sayılmasıyla başkanlığının ikince kez ilan edilmesine dek yaşadıklarından bahsetti. Genç bir belediye başkanı olarak yaşadığı zorluklara değindi ve gençlerin değişim için mücadelesinin önemini vurguladı.

  

İkinci günün son oturumunda 39 üye örgüt dört ana başlıkta yerel seçime yönelik gençlerin taleplerini içeren deklarasyon metni üzerinde çalıştı. Üç gün süren toplantının son gününde ise deklarasyon metninin tamamlanmasının yanında yerel seçim dönemi yapılacak çalışmalara dair beklentiler, öneriler ve olası faaliyetler görüşüldü. Toplantı, değerlendirme oturumuyla sona erdi.

GoFor olarak yerel yönetimlerde daha fazla katılım ve değişim için kararlı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar