2024 Üyeler Toplantısı Diyarbakır’daydı.

Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) 2024 Üyeler Toplantısı, 4-5 Mayıs 2024 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti. GoFor üye örgütlerinin birbirleriyle iletişimini güçlendirmek ve yeni dönemde GoFor’un yürüteceği çalışmaları konuşmak amacıyla düzenlenen toplantıya 34 GoFor üye örgütü katıldı. Toplantıdan önce, “Yerel Yönetimlerde Gençlik” temasıyla bir Gençlik Çalışmaları Forumu düzenlendi. GoFor üye örgütleri, forum ile birlikte dört gün boyunca yerel yönetimlere katılım başlığını tartışma fırsatı buldu.

2024 Üyeler Toplantısı, GoFor Örgütlenme ve Operasyon Koordinatörü Mustafa Onur Kaygısız’ın toplantı programını aktarmasıyla başladı ve GoFor Program Yöneticisi Ezgi Gedik’in “GoFor’un Dünü” oturumuyla devam etti. Oturumda önceki toplantıdan bugüne kadar yapılan tüm çalışmaların aktarımı yapıldı. Yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda yapılan faaliyetler, katılım süreçleri ve üye örgütlerin son 6 ay içindeki öne çıkan çalışmaları konuşuldu.

Günün ikinci oturumu olan “GoFor’un Yarını”nda ise Ezgi Gedik, önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar, planlar, öneriler ve gündemlerden bahsetti. GoFor Program Asistanı Cansu Ceylan ise gençlik örgütlerinin ihtiyaç analizi araştırmasını anlattı. Oturumun devamında, GoFor Finans Koordinatörü Barış Azar, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi’nin üye ülkelerde insan haklarını izlemek için kullandığı araçlardan biri olan Evrensel Periyodik İnceleme kapsamında Türkiye’nin incelenmesine gençlik örgütlerinin katkı sunması için kurulacak çalışma grubunun ön duyurusunu yaptı.

Günün ikinci yarısında GoFor Program Asistanı Celal Can Bilgiç, “Gençlik Örgütleri – Yerel Yönetimler Politika Belgesi Hazırlığı” başlıklı oturumda seçim sonrası belediyelere iletilmek istenen mesajlar ve savunuculuk yapılacak alanlara dair atölye çalışması gerçekleştirdi. Atölye boyunca üye örgütler, stratejik planlama ve bütçeleme, belediye meclisi ve ihtisas komisyonları, kent konseyleri ve gençlik meclisleri olmak üzere üç ayrı başlıkta grup çalışması yaptılar. Konuyla ilgili ortaklaştıkları bir sorunun önemini belirledikten sonra, sorunla ilgili kaynak taraması yaparak çözüm önerileri geliştirdiler.

Toplantının ilk gününde Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Can rehberliğinde, Temmuz 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Sur’da Hafıza Turu gerçekleştirildi. Tur boyunca üye örgütler, Sur’un tarihi, çok kültürlü ve çok dilli yapısı ile belleğini öğrenme fırsatı buldu.

Toplantının ikinci günü “Serbest Kürsü” oturumuyla başladı. GoFor üye örgütleri, konuşmak istediklerini, konuşulması gerektiğini düşündüklerini ve paylaşmak istediklerini aktardılar. Geleceğe dair planlar ve üzerinde düşünülmesi gerekenler anlatıldı. Günün devamında önce “Üyeler ve Yönetim Kurulu” ardından “Üyeler ve Sekretarya” oturumlarıyla çalışmalara ve gündeme dair sorular yanıtlandı. İki gün süren toplantı, değerlendirme oturumuyla tamamlandı.

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar