Antalya Gençlik Çalıştayı’nda bir aradaydık.

GoFor ile Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleşen Antalya Gençlik Çalıştayı, 9-10 Mart tarihlerinde Antalya’da yaşamakta olan 60’a yakın gencin katılımıyla tamamlandı.

Antalya’da yaşayan 18-30 yaş arasındaki gençlerin bir araya geldiği Antalya Gençlik Çalıştayı, Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 9-10 Mart 2024’te yaklaşık 60 gencin katılımıyla gerçekleşti. Antalya’nın tüm ilçelerinden gelen gençlerin katılımıyla gerçekleşen ve iki gün süren çalıştayda gençler, yerel yönetimlerin sorumlulukları üzerine konuşarak sorunlarını anlattı.

Çalıştayın ilk günü GoFor Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yağmur Bayındır, GoFor Genel Koordinatörü Hasan Oğuzhan Aytaç ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Hayat Ekici Gürkan’ın açılış konuşmaları ile başladı. Çalıştayın akışının aktarılması ve tanışma oyunu ile devam eden program İletişim ve Medya Koordinatörü Erkan Çıvak’ın #KaçGençVar? Seçim 2024 kampanyasını anlattığı ve kacgencvar.org internet sitesini tanıttığı sunum ile devam etti. Sunumun ardından GoFor Program Yöneticisi Ezgi Gedik ve Program Asistanı Cansu Ceylan’ın moderatörlüğünde yerel yönetimler, katılım ve seçimlerde gençler başlıklarında çeşitli soruların yer aldığı bir yarışma oturumu yapıldı.

Günün ikinci yarısında Akdeniz Gençlik Derneği (AGDER) ve Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği’nin (LİDOSK) sunumuyla devam etti. Sunumların ardından “Karar alıcılardan ne bekliyoruz?” başlıklı oturumda katılımcılar gruplara ayrılarak 8 ayrı başlıkta karar alıcılardan beklentilerini ve kentte yaşadıkları sorunları belirledi. Barınma, çevre, eğitim, güvenlik, istihdam, sağlık, toplumsal cinsiyet ve ulaşım başlıklarında taleplerini ve yaşadıkları problemlere dair olası çözümleri belirten gençler Antalya’ya ilişkin fikirlerini paylaşma fırsatı buldu.

Yerel yönetimler, katılım ve dahiliyet

Çalıştayın ikinci günü GoFor Örgütlenme ve Operasyon Koordinatörü Mustafa Onur Kaygısız’ın “Gençler yerel yönetimlere nasıl katılabilir?” başlıklı sunumuyla başladı. Sunumda, yerel yönetimler, Belediyeler Kanunu, bilgi edinme hakkı ve başvuru yöntemleri gibi konuların yanında iki günlük programın en önemli gündemlerinden olan katılım ve dahiliyet kavramları işlendi. Stratejik plana, meclis toplantılarına, ihtisas komisyonlarına ve kent konseylerine katılımı konuşulurken kamuoyu araştırması ve yoklaması, belediye çalışmalarında gönüllülük ve izleme ile dahiliyet yöntemlerinden bahsedildi. Günün devamında ise katılımcılar önceki gün 8 ayrı başlıkta belirledikleri sorunların üzerine düşünerek temel sorunlarını belirledi.

Günün son bölümünde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Antalya Milletvekili Aliye Coşar ve belediye tarafından davet edilen 200’ü aşkın gencin de katılımı ile çalıştay kapsamında ortaya konan bulgular GoFor Program Yöneticisi Ezgi Gedik tarafından tüm konuklara aktarıldı. Antalya Milletvekili Aliye Coşar ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in konuşmalarıyla devam eden program kapsamında Antalya’nın farklı ilçelerinden bir araya gelen ve iki gün boyunca yerel yönetimleri, katılımı ve dahiliyeti konuşup kentte yaşadığı sorunları ve karar alıcılardan beklentilerini belirleyen yaklaşık 60 genç çalıştay çıktılarını yerel karar alıcılara sunma fırsatı buldu. Kapanışın ardından GoFor ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında Antalya’da gençlerin karar alma mekanizmalarına etkin ve kapsamlı katılımını desteklemek üzere yürütülecek ortak çalışmalar adına başlayan kuvvetli bir ortaklığı içeren protokol imzalandı.

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar