Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın 19.05.2020 Tarihli Sosyal Medya Paylaşımına İlişkin Açıklama

Sivil Düşün’ün ilham verenler köşesinde biz Gençlik Örgütleri Forumuna yer verdiği için teşekkür ederiz. Paylaşılmasıyla birlikte haberdar olduğumuz bu sosyal medya paylaşımıyla ilgili bazı taleplerimizi ve yaklaşımımızı size hatırlatmak isteriz.

Daha önce tarafınıza da belirttiğimiz üzere; ilham olmak değil öncelik olmak istiyoruz. Bizi Bağlayan Şeyler özel desteğinde gençleri öncelikli grup yapmanızı hala bekliyor ve talep ediyoruz. Üç dönemdir sivil toplumun önceliklerine ve ihtiyaçlarını öncelerken dayanışma gösteren, bunun yanında gençlik haklarını da ana-akımlaştıran Sivil Düşün’ün yeni döneminde de Türkiye’de daralan sivil toplum alanına doğru orantılı olacak şekilde dayanışma bekliyoruz.

İlgili paylaşımda geçen “Hayatımızın en güçlü hissettiğimiz zamanları, aynı zamanda kırılmaya en açık olduklarımız”, “Yüksek ideallerin, geniş ufukların parçası olmak, korkusuzca başlayabilmek için belki de en çok hevese sahip olduğumuz gençlik yılları” ifadeleri karşısında olduğumuz söylemleri yeniden üretiyor:

Biz gençleri sadece bir amacı gerçekleştirmek için araç olarak, homojen bir grup olarak, hevesli ama tecrübesiz olarak ya da kurtarıcı olarak görmüyoruz. Her gencin kendi deneyimi olduğunu ve biricik olduğunu düşünüyoruz.
Maalesef bu yaklaşım gençleri araçsallaştırma temelinde kavramsallaştırır. Bizler eşit yurttaşlar olarak bugüne ait olan ihtiyaçlarımızın görünür olması için çalışıyoruz.

Gençlik Örgütleri Forumu – Youth Organizations Forumun, Avrupa Gençlik Forumu’nda Türkiye’yi temsil etmesi için vesile olduk.” ifadesi ile 17 sene süren mücadeleye vesile olduğunuzu iddia etmenize şaşırdık. Bu üyelik için yıllardır çalışmalar yapan aktivistlere, gençlik çalışanlarına ve gençlik örgütlerine yine bu vesile ile teşekkür ederiz. Kamu kaynağını kullanıp Gençlik Örgütleri Forum’una “Hareketlilik desteği” kapsamında uçak bileti aldığınız için size de teşekkür ederiz.

Gençlere destek olduğunuz için teşekkür eder, Sivil Düşün teknik destek ekibi olarak sivil topluma hizmet üretme misyonunuzu hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna duyurulur.

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar