Nefrete inat bir aradalığı savunuyoruz: 17 Mayıs kutlu olsun!

Dünya Sağlık Örgütü, 17 Mayıs 1990’da eşcinselliği “Uluslararası Hastalık Sınıflandırması” listesinden çıkardı. 2004’ten bu yana, 17 Mayıs, tüm dünyada LGBTİ+fobiye karşı mücadele günü olarak kutlanıyor.

Nefret söylemi ve nefret suçları ile yakından ilişkili olan LGBTİ+fobi, LGBTİ+’lara karşı beslenen önyargı ve nefreti ifade ediyor. Bu fobi aslında bireysel bir korkudan çok, toplumsal hiyerarşilerden güç alan ve bu hiyerarşileri sürekli olarak yeniden üreten bir toplumsal olgu.

Gençlerin yaşadığı sorunlar LGBTİ+ kimlikleriyle birlikte derinleşiyor. Genç LGBTİ+’lar, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli nefret ve ayrımcılık nedeniyle temel hak ve özgürlüklerine erişimde engellerle karşılaşıyor. Barınma, sağlık ve eğitim gibi temel haklara erişemiyor.

Bugün LGBTİ+fobiye karşı LGBTİ+ varoluşunu kutluyoruz. Nefret ve ayrımcılıktan yana olanlara inat, yaşamı ve bir aradalığı savunuyor, kimse geride kalmasın diye mücadele ediyoruz. 17 Mayıs Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Günümüz kutlu olsun!

GoFor
Gençlik Örgütleri Forumu

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar