Can Cana Projesi ile Almanya’da gençlik katılımını konuştuk.

Gençlik Köprüsü Türkiye Almanya tarafından desteklenen Can Cana Projesi kapsamında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Almanya Alevi Gençler Birliği (BDAJ) ile bir araya geldik. GoFor sekretaryası ve üye örgütlerinden temsilcilerin katılımı ile 30 Kasım – 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen projeye yaklaşık 15 genç katıldı.

Projede gerçekleşen atölye ve oturumlarda katılım, insan hakları, başta Aleviler olmak üzere azınlık hakları ve azınlıklar özelinde Almanya ve Türkiye’de yürütülen çalışmalar ele alındı. BDAJ’ın örgütlenme yapısı, yürüttüğü faaliyetler, Almanya’daki savunuculuk çalışmaları ile kazandıkları haklar hakkında detaylı bilgi edindik. Ayrıca, GoFor’un politika faaliyetleri, yapısı ve yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgi paylaşımı gerçekleştirdik.

Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aymaz ile görüştük.

Proje çerçevesindeki Almanya ziyaretimizde, GoFor olarak, Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Meclisi’ni ziyaret ettik ve Meclis Başkan Yardımcısı ve Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aymaz ile bir araya geldik.

Görüşmede, başta Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti olmak üzere Almanya’da gençlerin siyasete ve karar alma mekanizmalarına katılımını konuştuk. Ayn zamanda Berivan Aymaz’ın da temsil ettiği göçmenlerin, azınlıkların ve bu kimliğe sahip gençlerin ülkedeki durumlarından ve Almanya-Türkiye siyaset ilişkilerinden bahsettik. Bu görüşme ile birlikte projede ortağımız olan BDAJ katılımcıları ile beraber eyalet meclisini gezme fırsatı bularak meclis işleyişi hakkında bilgi aldık.

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar