Avrupa Gençlik Çalışmaları Gündemi – Bonn Süreci

Beş yılda bir düzenlenen European Youth Work Convention (EYWC) etkinliğinin üçüncüsü bu yıl COVID-19 salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlendi. Avrupa genelindeki gençlik çalışmaları ve politikalarını geliştirip güçlendirmek için, Bonn Process adı da verilen, European Youth Work Agenda`nın (EYWA) başlangıç konferansı gerçekleştirildi.

3rd European Youth Work Convention etkinliğinde 50`den fazla ülkeden 1000`den fazla katılımcı yer aldı. Etkinlik sonunda gençlik çalışmalarının 6 yıllık vizyonuna dair bildiri yayınlandı.

Ülkemizden kamu, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından 15 kişilik temsilci heyeti etkinliğe katılım sağlayarak, ulusal sürecin başlatılması için görev aldı.

Ulusal Delegasyonda bulunan kurumlar, Ulusal Ajans, Gençlik Spor Bakanlığı, Antalya Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Gençlik Örgütleri Forumu, Yaygın Eğitim Merkezi, Sistem ve Jenerasyon Derneği, Deneyimsel Eğitim Merkezi’nden temsilciler ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi’nden araştırmacılar ve eğitmen/kolaylaştırıcılardan oluşmaktadır.

Ulusal Delegasyon’da alınan karar üzerine, belgelerin Türkçe Çevirisi Gofor ve Gençlik Spor Bakanlığı işbirliğinde tamamlanmıştır, aşağıdan belgelere ulaşabilirsiniz. Çevirilerdeki herhangi bir uyuşmazlık durumunda lütfen İngilizce dokümanları referans alınız.

  1. EYWC İlham Belgesi (Türkçe ve İngilizce)
  2. EYWC Final Deklarasyonu – Gelecek için Göstergeler (Türkçe ve İngilizce)
  3. EYWC Ulusal Delegasyon Toplantı Raporu
  4. Avrupa Birliği Gençlik Stratejisi (2019 – 2027)
  5. Avrupa Konseyi Gençlik Sektörü Stratejisi (2020 – 2030)

 

Sosyal Medya

Arama

Önerilen Yazılar